среда, 17.02.2016. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 08:30
49
ПОГЛЕДИ

Купим прње ако не буде боље

Да купимо ми прње – неко мора
Аутор: Даница Поповићчетвртак, 04.02.2016. у 08:05

Сећате ли се ове Вучићеве изјаве: „Ако не буде много боље за шест месеци, сами морамо да купимо прње.” Да наведем извор: емисија „Црно-бели свет”, Радио-телевизија Војводине, 26. октобар 2014. године. А скептичним саговорницима премијер је поновио: „Ја сам сигуран за себе лично, то могу да гарантујем. Ако вам тако кажем, онда ће тако и да буде.”

Шта је било шест месеци након те изјаве? Где се десило то, „много боље”? У медијима? У парламенту? У привреди? Да није, можда, унапређено дељење правде? Или било шта, за шта нису потребна никаква улагања, већ само политичка воља?

Да ствар буде још гора, ни опозиција од овога обећања није профитирала. А било би баш занимљиво да су на сваки напредњачки лелек, типа: „Ви сте упропастили Србију” само понављали: „Купим прње ако не буде боље!”

А није било боље. Ни пре ове изјаве, а ни после ње.

Узмимо, рецимо, премијеров обрачун с тајкунима. Докле смо са тим дошли? До дна, рекла бих. И то вероватно у тренутку када је премијер позвао највећег српског тајкуна на састанак угледних привредника, па новинарки са висине (а у ствари, нама са висине) љутито поручио да је Мишковић позван зато што је највећи порески платиша. А пре тога га хапсио због утаје пореза.

Твитер, 28. јануар, https://pbs.twimg.com/media 

О рушењу институција је реч, наравно. Ако постоји дно испод дна, на коме обитава наше независно судство, оно је пробијено онда када је један судија смењен јер је Мишковићу вратио пасош, што се некоме у врху није допало. Да би данас исти тај Мишковић тужио државу да му врати дванаест милиона евра које су му узели за кауцију, а неуставно су га држали у притвору. И треба да му врате, наравно. И то да му врате од пензија, које је премијер такође обећао да никад неће смањивати. Може ли боље од овога?

Прашину су подизали и доласци нових саветника, Строс-Кана и Тонија Блера, којом се приликом јавност поделила око тога који је гори: Строс-Кан, са биографијом сексуалног насилника, или Тони Блер, чију улогу у НАТО бомбардовању Србија није заборавила. Другима је, опет, теже пало кад је премијер до небеса хвалио нове министре, Крстића и Радуловића, од којих је један недуго затим побегао, а други се одметнуо у љуту опозицију, пошто је тек по уласку у владу схватио све што се могло схватити гледањем било ког ТВ канала.

После смо слушали о доласку „Мерцедеса”, о новим инвеститорима за Железару (који се никада нису појавили), и још о хиљадама милиметара аутопутева, који никако да се изграде.

Главну ствар, институције, овај премијер није дотицао. Његов парламент је постао извор најсмешнијих видео-клипова на „Јутјубу”, па ако по нечему ова влада остане запамћена, биће то изјаве Бечића – Мортаделе, Бабића – Ваздуплохова, Гашића који воли новинарке које клече, а свакако и Гашића кога премијер због те изјаве смењује, па затим брижно ставља на челно место кад год построји владу, да би нам саопштио неку новост.

Те новости је данас тешко и слушати, а камоли у њих поверовати. Требало би пре тога заборавити макар ону премијерову изјаву од прошле године: „Које год јавно предузеће да узмете нигде није партијски човек!”, дату у тренутку док му партијски колега и кум води „Електромреже Србије”, други партијски колега управља „Електропривредом”, о директору „Колубаре” и његовој печењари „Фантазија” више ми je мука и да пишем, а камоли да ређам даље све оне Бајатовиће, Кркобабиће и остале чауше што данас управљају Србијом.

Стварност данас изгледа овако: од два одсто раста из Железаре Смедерево нема ни трага. На пад цене челика надовезале се још и две хаварије, пукло све, изгледа. Али и пре хаварија, ова нада српског привредног раста била је и остала у губицима, осим у једном моменту: док је премијер најављивао да ће Железара бити профитабилна већ у мају (2014. године).

А железничка станица „Прокоп”, знате она, што је прошле недеље по стоти пут свечано отворена – прокишњава. Што директор „Инфраструктура железнице” демантује: не прокишњава, каже, „него услед кондензације имамо појаву капљања воде на пероне” (ТВ Н1, 31. јануар). Дакле, тамо вода капље на главу – и кад киша не пада.

То ће нам свакако помоћи да останемо у стању згранутости, макар до новог бисера посланика Бабића, или до неког новог плагијата. Или барем док нас министар финансија (а сада и војске), као достојни Гашићев наследник, не обрадује неком новом изјавом, у рангу претходне две: „Ја сам спасао Србију од банкрота” и „Ако вам се овде не свиђа, нађите другу државу.”

Да купимо ми прње – неко мора.

Професорка Економског факултета Универзитета у Београду

49

Коментари152
3088f
преостало Вам је 1000 карактера
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.

Knutпре 2 дана
Tekst je brutalan i svaka cast na tome. Ali sam malo prelistao starije tekstove od 2009/12 i nigde nisam nasao tako takvo seciranje neispunjenih obecanja, pominjanja youtube, raznih "Prokopa" i "uspesnih" investicija, a bilo ih je i ranije, izgradnje milimetara puteva, a bukvalno je tako bilo i slicno. Stavise, teme, tekstovi i sam ton u njima su bili kao za neki zenski casopis, uz recepte i sminku evo i ozbiljnije teme. Najdirektniji "napad" na tadasnje usrecitelje je bilo pitanje zasto su ulice u Bgd neobelezene, nesto malo i blago oko 4-5 banaka koje su propale u tom periodu usled burazerskih kredita i otimacine, spominjali ste neke besplatne udzbenike, zirafu i sve tako u relaks stilu. Kada bi covek procitao tekstove u navedenom periodu zakljucio bi da smo bili na konju, ali je onda dosla 2014 i svo ono savrsenstvo je otislo dodjavola. Ne volim ni je "Mortadele" i vazduplohove, ali jos manje volim one ispeglane i nalickane u belim rukavicama koji te ubedjuju da pada kisa dok ti ...
pera risticпре 3 дана
Dobar tekst.
Simic Koch Miroпре 3 дана
Професорка Економског факултета Универзитета у Београду Znalsmo i mi o tome ali eto staces superste napisali,ali za uzvrat se morate pomiriti sa time da su MUDRACI & SELJACI stvorili fakultet!
Б.Миљковићпре 5 дана
Сваким даном у сваком погледу све више назадујемо.Рад0 бих дошао да ми премијер прода карту за Њујорк али немам пара за карту до Београда
Pokupila prnjeпре 5 дана
Pravo u metu, ponovo!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Почетна / Погледи /

Претплата Оглашавање О нама Импресум Контакт Архива Правила коришћења Бизнис Клуб
Развој: Tehnicom Solutions

Пријавите се на нашу маилинг листу

* Обавезна поља