Промени језик   Sitemap   Верзија за штампу   11.04.2013. 08:41
 НАСЛОВНА    АРХИВА    САДРЖАЈ    РЕДАКЦИЈА    ПРЕТПЛАТА    ПРОДАЈА    РОМАН ГОДИНЕ 
 
Маргарет Тачер | Oмражена и обожавана
Сви су сада тачеристи

Гвоздена лејди је мрзела реч - консензус. „За мене, консензус је процес напуштања свих уверења, принципа, вредности и политичких идеја. Дакле, консензус је нешто у шта нико не верује - и чему се нико не противи“.


Фото: AP

И то је вероватно био први састојак њеног политичког успеха. Свима је било јасно шта је наумила - и је ли у томе успела. А три пута је побеђивала на изборима. Ником другом у Британији у двадесетом веку то није пошло за руком.
Којих све великих подухвата ту није било... Са Роналдом Реганом и папом Војтилом рушила је (и срушила) Берлински зид. Често је знала да каже само две речи – „нема алтернативе“ – а да сви знају да под тиме подразумева да капитализам, упркос свим проблемима, као економски систем заиста нема алтернативу. Слободно тржиште, финансијска дисциплина и чврста контрола државних расхода, ниски порези, приватизација, патриотизам, и трунка популизма - то су, у најкраћем, били основни састојци њеног економско-политичког програма.  Британски (традиционално кејнзијански) економисти нису прихватили ни њу, ни њеног америчког саветника, нобеловца и монетаристу Милтона Фридмана. Чак је доживела и то да 364 угледна британска економиста у Тајмсу објаве отворено писмо у коме су се оштро супротставили Фридмановом и њеном економском либерализму.

Ни медији је нису штедели. Те, 1981. године, у једној телевизијској дебати иронично су је упитали - може ли да наведе имена барем двојице економиста који се са њом слажу. Тачерова је одговорила да може, и навела имена својих економских саветника, Алана Волтерса и Патрика Минфорда (иначе, Фридманових ученика и следбеника). Након емисије, остало је забележено, коментарисала је како је срећа да нису тражили да наведе неко треће име из струке, толико је мала била подршка њеном програму. А данас се тај програм сматра стандардним леком против растуће инфлације, буџетског дефицита и дуга.

То је био тек почетак политичке каријере Гвоздене лејди. Касније, када је повела рат са моћним радничким синдикатима – страдали су синдикати (и то трајно, ни до данас се нису опоравили). Када је повела Фокландски рат – страдали су Аргентинци. У рату са навијачима – страдали су навијачи. А у рату живаца, када су ирски затвореници започели штрајк глађу до коначне победе – ни тада није попустила: десеторица штрајкача умрла су од глади, док су остали одустали од штрајка. Није лако било бити Гвоздена лејди, али је још теже било – бити њен противник.
Жестоко се борила против увођења евра и превеликог приближавања Европи. Борци за женска права сматрали су је издајицом. Многи је нису волели. И, шта је било на крају?

Ево шта је било на крају. Чак и њени најљући противници, британски лабуристи, данас отворено признају: „сви смо ми сада - тачеристи“.
Ми, у Србији, никада нисмо постали тачеристи и зато ће нам довека ићи траљаво. Али могли бисмо, барем менталне гимнастике ради, да упитамо: како би се Гвоздена лејди поставила пред бриселским ултиматумом – и како би то објаснила својим бирачима. Барем да схватимо – шта пропуштамо у животу.



Даница Поповић, професорка Економског факултета у Београду


Share on Facebook 

Постојећи коментари (0)| Пошаљи коментар

Untitled Document
Подаци о члану
  Корисник:
Boris Begovic

  Чланство валидно до:
10.10.2013.

 
  Промени детаље
Одјава
Мисли

Ненад Чанак, председник ЛСВ

Србија треба да одлучи да ли је спремна да ратификује стање ствари или ће наставити да се понаша као тежак инвалид који је у несрећи изгубио ноге, али је и даље киван што му се ципеле не слажу с бојом кравате.

Прочитајте све мисли




 
Услови коришћења | Terms of use
НИН online
Copyright © 2006