GLAS JAVNOSTI  
Error processing SSI file
 

I n t e r n e t   i z d a n j e

Petak 13. 10. 2006.

 
 

Glas javnosti 24 sata sa Vama... najnovije vesti iz zemlje i sveta...

vesti dana

forum

arhiva

vaša pisma

istorijat

redakcija

kontakt

pomoć

pišite nam


 

Foto

Đorđević

Komplikuje se prodaja Naftne industrije, vlada odlaže tender

Đorđević pao zbog NIS

Agencija za privatizaciju, na čelu sa Miodragom Đorđevićem, objavila prospekt za privatizaciju domaće naftne kompanije istog dana kada je Upravni odbor NIS-a predložio izdvajanje i prodaju dela firme "Tečni naftni gas"

BEOGRAD - Bivši direktor Agencije za privatizaciju Miodrag Đorđević podneo je ostavku prošlog četvrtka pod pritiskom jer je vladajućoj koaliciji na tom mestu, prema nezvaničnim informacijama, bio potreban funkcioner koji će biti mnogo kooperativniji prilikom privatizacije Naftne industrije Srbije.

Povod za zamenu je taj što je Agencija objavila prospekt za prodaju domaće naftne kompanije i to istog dana (četvrtak) kada je Upravni odbor NIS-a predložio izdvajanje i prodaju dela firme - "Tečni naftni gas", koja se bavi prometom tog energenta, iako je do tada smatran osnovnom delatnošću.

Dok se prospekt, koji poziva potencijalne kupce da pošalju pisma o zainteresovanosti, odnosi na imovinu, radnike i vrednost celokupnog NIS-a, pa i TNG-a, s druge strane Upravni odbor ove državne firme je istovremeno tražio izdvajanje i privatizaciju tog dela kompanije. Skupština akcionara je preksinoć, ipak, odlučila da odloži izjašnjavanje o ovom predlogu da bi juče Slobodan Sokolović, pomoćnika ministra energetike, izjavio agenciji Beta, da tender za NIS neće biti raspisan polovinom oktobra, kako je najavljeno, i da se razmišlja o njegovom privremenom odlaganju.

NAUMOV ODLOŽIO

Skupština akcionara NIS-a, kako nezvanično saznajemo, preksinoć je na predlog predsednika Skupštine Radomira Naumova, ministra energetike, skinula sa dnevnog reda predlog UO o izdvajanju TNG-a. Naumov je naveo da bi o ovom predlogu stav trebalo da zauzme Vlada Srbije. Kao razlozi za ovo odlaganje navodi se, od medijske galame da se TNG izdvaja da bi ga kupio Lazarević, do svađe oko toga kome bi trebalo da pripadnu pare od privatizacije ove firme - državi ili NIS-u.

Situacija oko NIS-a počela je da se komplikuje krajem prošle nedelje kada je predlog o izdvajanju dela naftne kompanije izazvao buru u javnosti jer se kao mogući kupac TNG-a, koji drži dve trećine tržišta tečnog naftnog gasa i vrednog 200 miliona evra godišnje, spominje domaći biznismen Vojin Lazarević.

S obzirom da je Skupština akcionara NIS-a, preksinoć, odlučila da skine sa dnevnog reda predlog UO ove kompanije o izdvajanju TNG-a, neimenovani izvor kaže, da bi se moglo reći da je Đorđević "požurio" sa objavljivanjem prospekta, što je u ovakvim situacijama normalna procedura. Takođe, dodaje naš sagovornik, moguće je da bivši direktor Agencije nije hteo da podrži neočekivanu privatizaciju TNG-a posle objavljivanja prospektaž jer bi to dovelo u pitanje kredibilitet Agencije za privatizaciju pred stranim kupcima NIS-a.

Inače, predlog UO NIS-a je, kako kažu upućeni, bio neočekivan iz najmanje dva razloga. "NIS je formiran kao akcionarsko društvo pre godinu dana i imao je četiri ogranka. Tada je odmah kao sporedna delatnost proglašen jedan ogranak, NIS Ugostiteljstvo i turizam, u čijem sastavu su svi hoteli, odmarališta i restorani ove kompanije.

Iako postoje razlozi da se TNG smatra sporednom delatnošću, postavlja se pitanje zašto se čekalo dosada. Osim toga, predlog o izdvajanju donet je nekoliko nedelja pre raspisivanja tendera za prodaju 25 odsto akcija NIS-a, što je, najblaže rečeno, neozbiljno", objašnjavaju naši sagovornici.

SOKOLOVIĆ: REFERENDUM ODLAŽE TENDER

- Tender za privatizaciju NIS-a verovatno će privremeno biti odložen zbog aktivnosti oko referenduma i izbora, izjavio je juče Sokolović, prenosi Beta. On je kazao da vlada tu odluku još nije donela, ali da se o tome razmišlja jer je izvesno i logično da su za državu trenutno mnogo važnija politička pitanja. Prema njegovoj oceni, predugo odlaganje bi moglo naneti veliku štetu NIS-u jer je zbog sadašnje, visoke cene sirove nafte na svetskom tržištu i nedostatka rafinerijskih kapaciteta u regionu, sada izuzetno povoljan trenutak za privatizaciju.

V. Spasić


vesti po rubrikama

^društvo i ekonomija

Studenti novu akademsku godinu započeli bojkotom
Centar za negovatelje teških bolesnika
Agencija za lekove odobrila vakcinu za sprečavanje raka grlića materice
Problemi u bolnici "Zlatar" zbog loše koordinacije filijala
Sindikat pravosuđa Srbije o lošim uslovima rada u zatvorima
Komplikuje se prodaja Naftne industrije, vlada odlaže tender
Slovenci Beku ne daju "Ljubljanske mlekare"
Zbog visokih cena putarine teški saobraćaj preusmeren sa autoputeva