за четвртак 21. септембар 2006.
 
Најстарији дневни лист на Балкану.
Први број изашао 25. I 1904.
Оснивач Владислав Рибникар.
  почетна  о нама  политика издања  импресум  оглашавање  контакт
ЋИР   lat  
 
  вести   
  Економија
 
Тешки разговори наше делегације у Сингапуру
Српске инвестиције забринуле ММФ
Економска кретања у нашој земљи боља од очекиваних
Предраг Бубало

Међународни монетарни фонд је забринут због ефеката које може по стабилност српске економије да има Национални инвестициони план, како због висине предвиђених средстава, тако и због најављене структуре планираних улагања, саопштила је НБС после разговора гувернера Радована Јелашића са представницима ММФ-а током боравка у Сингапуру на годишњој скупштини Фонда и Светске банке.

Представници ММФ-а разумеју потребу Србије да улаже у инфраструктуру, али истовремено сматрају, како се истиче, да би био потребан дужи временски период од предвиђеног да би се средства уложена у те намене могла ефикасније искористити, а да истовремено не наруше макроекономску стабилност.

У разговорима које је гувернер Јелашић имао представници ММФ-а су поновили да је за процес транзиције у Србији кључно да се настави са реструктурисањем јавних предузећа, а како види тај процес и економску ситуацију у нашој земљи ММФ ће закључити 18. октобра на Борду директора ове међународне финансијске организације приликом сагледавања спровођења постмониторинг програма.

Саопштење ММФ-а о томе где се Србија налази на реформском путу од изузетне је важности због будућег рејтинга наше земље и сигнала које ће на тај начин Фонд послати потенцијалним инвеститорима који су спремни да улажу у Србију, нагласио је гувернер Јелашић.

Представници Фонда и Светске банке констатовали су да су економска кретања у нашој земљи боља од очекиваних. Пре свега у погледу напора да се смањи инфлација, затим прилива страних директних инвестиција и оствареног високог нивоа девизних резерви.

Гувернер НБС је у Сингапуру имао више билатералних сусрета са гувернерима централних банака из европских и земаља региона, Пољске, Румуније, Мађарске, Аустрије, Швајцарске, као и са представницима Европске централне банке. Размењена су искуства о потенцијалним опасностима од валутног ризика, посебно код кредита који се одобравају у швајцарским францима у односу на задуживање у националној валути, као и о потреби да се едукују грађани како би могли да донесу праве одлуке у погледу кредитних обавеза које преузимају према банкама. Ови контакти су потврдили да се практично у свим земљама у транзицији појављују слични или исти проблеми који прате развој банкарског и финансијског тржишта, али и да постоји различит степен организовања учешћа пословних банака у том процесу.

Гувернер Јелашић ће по повратку из Сингапура Влади Србије пренети да је ИФЦ (Међународна финансијска корпорација) поновила спремност да уђе у део капитала Дунав осигурања, као и да ће наставити инвестиције у финансијски систем у Србији. Делегација НБС је током годишње скупштине ММФ-а и Светске банке имала и више разговора са представницима првокласних иностраних банака и осигуравајућих компанија које су изразиле интерес да уђу на српско финансијско тржиште путем преузимања наших институција или преко гринфилд инвестиција.

--------------------------------------------------------------------------

Превремена отплата дуга

У сусрету са представницима Светске банке делегација српске владе представила је и објаснила намеру да превремено отплати део најскупљих кредита према овом повериоцу у износу од око пола милијарде евра. Такође, вођени су и разговори о потреби и могућностима да наша земља убрзаније повуче преостала средства из већ одобрених кредита Светске банке, тим пре што су они дати под најповољнијим условима.

--------------------------------------------------------------------------

Тешки преговори

Министар привреде Предраг Бубало изјавио је јуче Танјугу да је у разговору са представницима Светске банке и њене специјализоване финансијске институције АЕФ у Сингапуру изражено задовољство постигнутим економским реформама у Србији, али да су разговори са ММФ-ом били сложени и тешки.

Бубало је рекао да су се представници ММФ-а противили обиму Националног инвестиционог плана и могућег нарушавања низа макроекономских показатеља, као што су инфлација, спољнотрговински дефицит, курс, камате.

Према његовим речима, представници ММФ-а сматрају да постојеће паре од приватизације треба искористити за враћање дугова.

Он је рекао да је указао на последице које су на „наш развој оставиле санкције и ратна разарања, чињеницу да смо за разлику од других транзиционих земаља морали или морамо два пута у кратком периоду да градимо мостове, да је неопходно да подизањем инфраструктуре учинимо државу привлачном за приватне инвеститоре”.

Министар привреде је нагласио да ниједан евро неће отићи у директну потрошњу, истакавши да је обезбеђена стриктна контрола утрошка средстава. „Такође сам истакао да смо се као влада определили за својеврсну комбинацију инвестиција у развоју и превременог враћања дуга, што је у доброј мери већ урађено према ММФ-у и што желимо у првом делу да учинимо према Светској банци”, нагласио је Бубало.

На састанку са Светском банком, поред похвала за позитивне резултате у економији, посебно је исказано задовољство и похвала за резултате у структурним реформама.
(Танјуг)

 


Б. Д.
[објављено: 21.09.2006.]

 
пошаљите коментар | погледајте коментаре (3)


 
Тешки разговори наше делегације у Сингапуру
Српске инвестиције забринуле ММФ

Када месечна рата дође до гуше
Кредит за враћање кредита

Сарадња Италије и Србије
Наши радници у Венету

Спорења око приватизације Борског комбината
Колико вреди наш бакар

Нова методологија под лупом стручњака
Корпа са много тајни

Шта нуде добровољни пензијски фондови
Гаранција за старост

Промене у наплати путарина у Србији
Јефтиније за странце

Осигурање живота код страних осигуравајућих друштава
Непоштене „маме” преносе богатство поштеној „деци”

Жељко Поповић, Председник Управног одбора НИС-а
Улагање у знање

Берзе у региону – Бањалучка берза
Атрактивно тржиште

Упутство за акционаре почетнике
Врсте инвестиционих фондова

Домаће тржиште преплављено лошом керамиком
Фалсификати из комшилука

Разговор недеље: Ненад Поповић, шеф економског тима за Космет
Београд пружа руку, Приштина оклева

Први пројекат из Националног инвестиционог плана
Отворен мост код Остружнице

Успешно пословање пиротског „Тигра”
Мамац за купце

Најновија прогноза ММФ-а
Србија изнад просека

Разговор са генералним директором „Железница Србије”
Брже кроз Србију

Пред приватизацију Београдског сајма
Чекајући пролеће

Министар финансија о трошењу буџетског вишка
Милијарде за развој

После продаје највећих српских банака
Избор мањег зла

 

 
правила коришћења   оглашавање   контакт
Политика Новине и Магазини д.о.о. – Београд, Македонска 29, Србија