за среду 30. август 2006.
 
Најстарији дневни лист на Балкану.
Први број изашао 25. I 1904.
Оснивач Владислав Рибникар.
  почетна  о нама  политика издања  импресум  оглашавање  контакт
ЋИР   lat  
 
  вести   
  Економија
 
У „Ју-Ес стилу Србија” око две хиљаде прекобројних
Еври или брз отказ
Готово сваки четврти радник некадашњег гиганта проглашен вишком, а остали страхују од нових, све извеснијих спискова
Три године после куповине... отпуштање радника(Фотодокументација „Политике”)

СМЕДЕРЕВО – Према последњим информацијама, од око 8.000 укупно запослених радника у компанији „Ју-Ес стил Србија” у Смедереву, као и ћеркама компанијама: Фабрици белих лимова у Шапцу, Фабрици креча и камена у Кучеву, Старој железари Смедерево и Спину, њих 2.178 је 15. августа, уз листиће за плату, добило обавештење да су проглашени за технолошки вишак, односно да је престала потреба за њиховим радом. Тако је обелодањен план о коме се у Смедереву већ месецима шушкало и који су многе породице са зебњом ишчекивале. Неизвесност је расла како се приближавао септембар, односно време када престаје уговорна обавеза за нове власнике компаније да нема отпуштања радника.

Од око 2.000 Смедереваца, радника компаније, мораће  у пензију уз понуђену отпремнину, око 500 инвалида рада који нису стекли услов за пензију мораће да прихватe други посао у складу са својим радним могућностима или да оду из компаније, а исто толико запослених у администрацији мораће да бира између преквалификације и преласка у неки од производних погона и одласка из фирме уз отпремнину од 170 до 350 евра. Највећи број прекобројних по свим основима, њих 1.326 радило је у матици, односно Новој железари и Фабрици белих лимова у Шапцу, 369 у Спину, док ће Стара железара, из које одлази свих 483 радника, практично престати да постоји.

Своју одлуку радници који су на  списку мораће да саопште послодавцу најкасније до 11. септембра, када ће почети и одлазак оних који не прихвате промену радног места и будућих пензионера.

– Циљ оваквог програма за вишак запослених је да се наша компанија учини конкурентнијом на светском тржишту. Према запосленима се односимо с поштовањем. Зато смо кроз низ презентација током протеклих дана раднике упознали са програмом, а предстоје и презентације Националне службе за запошљавање у новооснованом Центру за информисање и обуку запослених – рекао је за „Политику” генерални директор „Ју-Ес стила Србија” Даглас Метјуз.

И три репрезентативна синдиката у компанији углавном се слажу са ставом пословодства, с тим што је за разговор био расположен једино председник синдиката Независност, Милета Гујаничић.

– У суштини ово је фер и коректан програм и нема разлога да то не кажемо јавно, ако смо већ послодавцу доставили своје мишљење. Све је у складу са законом и ниједан потез није повучен без консултација са синдикатима, као што то раде неки други, нови власници смедеревских фирми. Сваки радник мора сам да одлучи шта је за њега најбоље. Синдикат је ту да помогне, а не да намеће своје мишљење – рекао је Милета Гујаничић.

Међутим, у прилог истинитости народне изреке: „Док невољу не осетимо на својој кожи, не можемо знати колико она боли”, говори и став једног од радника који је остао без свог радног места, али је због одлуке да прихвати преквалификацију и остане у фирми желео да остане анониман.

– Не могу да опишем како се осећам након двадесет година проведених у Железари. Нисмо ми криви што је некада администрација била толика, што је запошљавао ко је кога стигао. С отпремнином не знам шта бих. Нисам у ситуацији да почињем живот из почетка и идем у приватнике, а шта ме овде даље чека, видећемо. Имам троје деце, супругу, која је такође недавно постала прекобројна у једној овдашњој фирми  и болесну мајку. Синдикатима ништа не верујем, иако сам члан једног. Лако је вођама синдиката да буду задовољни програмом када живе к’о „бубрези у лоју”, а то се односи и на њихове најближе сараднике. Тешко радницима.

У Смедереву овим што се догађа у Железари нико није равнодушан, поготово ако се зна да судбину радника „Ју-Ес стила” деле и запослени у „Милану Благојевићу”, „Исхрани” и другим фирмама које су приватизоване, отишле у стечај или су на рубу пропасти.

Да ли  судбина више од две хиљаде Смедереваца потреса локалну власт, нажалост, нисмо успели да сазнамо протеклих неколико дана. Председник општине Саша Радосављевић није имао времена за разговор. Званичан став општинске власти о овом питању за сада не постоји.

-----------------------------------------------------------

Ускоро још прекобројних?

Како незванично сазнајемо, у наредна два до три месеца очекује се анекс постојећег програма решавања вишка запослених у „Ју-Ес Стилу”, којим ће поново једном броју радника бити понуђено да напусти фирму уз отпремнину или да се преквалификује за послове у производњи. За сада није познато колико запослених ће у другој тури бити проглашено прекобројним.

Наш извор наводи да ће ускоро бити угашен и Спин који запошљава углавном инвалиде рада, те да ће у наредне две-три године, највероватније, у Србији остати само погони за прераду у којима ће, по узору на сличне железаре у окружењу, радити максимално четири хиљаде радника.


Оливера Милошевић
[објављено: 30.08.2006.]

 
пошаљите коментар | погледајте коментаре (0)


 
Јуче на Београдској берзи
„Новости” продате, купци непознати

Упозорење НБС
Опрез са страним осигурањима

У „Ју-Ес стилу Србија” око две хиљаде прекобројних
Еври или брз отказ

Професор др Михајло Николић о шљиварству Србије
Ој, Србијо, међу...

Из средстава националног плана
Станови за чиновнике

Запис из највећег шљивика у Горњој Гружи
Србија се плави

Потписан споразум о привредној сарадњи са Кином
Помоћ од милион евра

Обећања „Србијагаса” пала у воду
Мазут уместо гаса

Министар Бубало у Нишу
Охрабрење за предузетнике

Када ће се окончати стечај српских банака
Kрај се не назире

Како користити платне картице, а да најмање коштају (3)
Опрезно са провизијама

Куда иду средства националног инвестиционог плана
Београду шестина

Комисија за заштиту конкуренције уздрмала тржиште
Закон исти за све

Пуне руке посла за инспекторе рада у грађевинарству
„Рад на црно” на бланко уговоре

Како користити платне картице, а да најмање коштају (2)
Скупо и одржавање пластике

Шта ће бити ако се укине уредба о забрани увоза бензина
Царина 17,5 одсто

Сучељавања домаћих произвођача бројила са ЕПС-ом
Повређен закон о набавкама или сујета

Започела унакрсна процена имовине и прихода
Ревносно пред порезнике

Како користити платне картице, а да најмање коштају
Корисне, али скупе

Нове инвестиције на Копаонику
Изградња још две жичаре

 

 
правила коришћења   оглашавање   контакт
Политика Новине и Магазини д.о.о. – Београд, Македонска 29, Србија