Београд, четвртак 13. април 2006. Ценовник
банера

НАЈВЕЋА ПОЛИЦИЈСКА АКЦИЈА ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ У ДРЖАВНОЈ УПРАВИ

Похапшене судије, адвокати, директори, полицајац

Притворени Горан Кљајевић, председник Трговинског суда, Секула Пијевчевић, адвокати Јасмина Којић, Немања Јоловић, Мика и Милинко Брашњевић. – Потрага за Слободаном Радуловићем, бившим директором „Цe маркета”

Припадници Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК) предвођени начелником Одељења за привредни криминал Јосипом Богићем започели су јуче рано ујутру једну од највећих акција усмерену против корупције и организованог криминала у привреди и органима државне управе. Ухапшени су Горан Кљајевић, председник Трговинског суда, Делинка Ђурђевић, судија истог суда, Секула Пијевчевић, директор Кредитно-експортне банке (КЕБ), адвокати Јасмина Којић, Немања Јоловић, Мика и Милинко Брашњевић, Јелица Живковић, директор „Поштанске штедионице”, и полицајац Дејан Ивезић, запослен у Генералном инспекторату Министарства унутрашњих послова Србије. Држава је због малверзација ове групе оштећена за више десетина милиона евра.

Полиција жели да саслуша и бившег директора „Це маркета” Слободана Радуловића који је јуче био недоступан истражним органима. Незванично, Радуловић се од када је „Це маркет” продат компанији „Делта” налази у Шпанији, где живи његова кћерка. За њим је расписана полицијска потрага.

Саговорник из врха МУП-а Србије рекао је јуче да сви ухапшени тренутно имају статус чланова организоване криминалне групе. Свима је одређена мера задржавања од 48 часова, после чега ће с кривичном пријавом бити приведени истражном судији Специјалног суда у Београду.

Како „Политика” незванично сазнаје, јучерашњој акцији хапшења претходио је вишемесечни рад на прикупљању доказа за почетак преткривичног поступка. Почело се од сазнања које су полицији дали грађани, а односе се на малверзације у приватизацији и стечајевима разних предузећа. Инспектори су одмах кренули с проверавањем ових навода, после чега су уследила хапшења.

„Зелено светло” за акцију дао је прекјуче по подне Драган Јочић, министар унутрашњих послова, после састанка с Милорадом Вељовићем, начелником Управе криминалистичке полиције МУП-а, и представницима Тужилаштва за организовани криминал.

Инспектори СБПОК-а дошли су до сада до података да је ова група била повезана са малверзацијама у разним предузећима. Међу оштећеним предузећима помињу се „Беко”, БИМ „Славија”, Робне куће „Београд” и „Це маркет” који је оштећен за близу 20 милиона евра.

У току јучерашњег дана, инспектори СБПОК-а саслушавали су све осумњичене за корупцију и малверзације у приватизацији. Пре тога су претресане пословне просторије свих ухапшених, као и станови у којима живе. Очекује се да полицијска саслушања буду настављена и данас.

Инспектори СБПОК-а утврдили су и принцип по којем је ова група функционисала. Наиме, Трговински суд је проглашавао стечај у одређеном предузећу, да би после тога, извесни бизнисмени преко Поштанске штедионице обезбеђивали јефтине кредите за њихову куповину (обично Пијевчевић преко своје куме Јелице Живковић). Суд је све то одобравао, а претпоставка је да је Кљајевић као председник Трговинског суда морао да има увид у малверзације.

Међу приведенима је Делинка Ђурђевић, судија ванпарничног и стечајног већа Трговинског и Вишег трговинског суда. Она је радила стечаје Робне куће „Београд”, зауставила продају „Це маркета” 2004. године, док је предузеће „Беко” увела у стечајни поступак.

Приведени адвокат Немања Јоловић био је правни заступник „Це маркета” у време заустављања продаје. Уз то, у случају Јоткине групе брани ухапшеног судију Врховног суда Србије Љубомира Вучковића, оптуженог за корупцију. Он је, иначе, некада радио као судија Првог општинског суда у Београду.

Приведени Дејан Ивезић је радник Генералног инспектората МУП-а Србије, а пре тога је радио у Војсци СЦГ. Он је осумњичен за одавање службене тајне.

У круговима блиским истрази јуче се могло чути и да је група деловала и у другим случајевима за које полиција тренутно прикупља доказе. Због тога ће се истрага наставити.

Једна од ствари које ће се детаљно испитивати јесу и малверзације у „Поштанској штедионици”, као и директорке Јелице Живковић. Посебно ће се испитивати набавка пост-картица од предузећа „Сектор комерц”. У том послу „Поштанска штедионица” је била оштећена за близу 50 милиона динара. Полиција је, имајући ова сазнања, већ хапсила Јелицу Живковић и то 18. фебруара 2004. године. После саслушања код истражног судије, она је тада била пуштена на слободу, после чега је наставила да обавља функцију директора.

Душан Телесковић

-----------------------------------------------------------

Динкић: Корумпиране судије без имунитета

Министар финансија Србије Млађан Динкић оценио је да је јуче „задат највећи ударац привредном криминалу и корупцији у Србији после 5. октобра 2000. године”.

Коментаришући хапшење судија Трговинског суда у Београду и директорке Поштанске штедионице, Динкић је агенцији Бета рекао да се „ради о организованој акцији откривања и доказивања кривичних дела”, која је трајала осам месеци.

Он је тим поводом на успешно завршеној акцији честитао министру полиције Србије Драгану Јочићу, оперативцима УБПОК-а и пореским полицајцима који су учествовали и давали подршку у тој акцији.

Динкић је навео да се на основу оног што је досад доказано може проценити да се ради о злоупотребама којима је држава оштећена за више десетина милиона евра и додао да је реч о „највећој групи организованог привредног криминала икад откривеној у Србији”.

Истичући да се показало да је био у праву када је указивао на корупцију у Трговинском суду у Београду, Динкић је затражио да се одузме имунитет корумпираним судијама, на челу са Кљајевићем.

Он је навео да му је један страни дипломата рекао да „кад Кљајевић буде ухапшен, то ће бити знак да је транзиција у Србији постала озбиљна”.

Динкић је рекао да постоје озбиљне сумње да из Поштанске штедионице, чија је директорка Јелица Живковић такође јуче приведена у полицију, одливан новац ка финансијерима „стечајне мафије”.

Он је предложио да се одмах изабере нови директор Поштанске штедионице. (Бета)

-----------------------------------------------------------

Преузимање Поштанске штедионице

Адвокат Александар Лојпур, бранилац ухапшеног Секуле Пијевчевића, рекао је за „Политику” да има индиција да је серијом јучерашњих хапшења у ствари покушано преузимање „Поштанске штедионице” од стране политичке партије „Г17 плус” која се понаша као организована криминална група.

– Покушали су то да ураде још 2001. године, када су на чело Штедионице поставили Бојана Станивуковића. Покушај им је тада пропао. Влада Републике Србије исте године поднела је предлог да Трговински суд донесе привремену меру. Суд је донео такву меру и у последњем тренутку је спречено да Поштанска штедионица буде стављена под контролу „Г17 плус” – рекао је Лојпур.

Хапшење његовог брањеника Секуле Пијевчевића адвокат Лојпур оцењује као покушај неких људи из „Г17 плус” да преко Службе за борбу против организованог криминала заташкају разне афере.

– Поднео сам кривичне пријаве против начелника СБПОК-а Симића, Млађана Динкића и Душана Лалића у вези са скривањем новца на Кипру једног „оф-шор” предузећа. Пијевчевић ми је помогао да прикупим неке информације, па стичем утисак да је зато и ухапшен – рекао је за „Политику” адвокат Лојпур.

М. Д.

-----------------------------------------------------------

Јоловић тврди да је радио по закону

„Све што сам радио било је по закону”', изјавио је ухапшени адвокат Немања Јоловић, касно синоћ на саслушању пред инспекторима СБПОК-а. Према речима његовог адвоката Горана

Петронијевића, донето је решење о задржавању у трајању од 48 часова, после чега ће бити приведен истражном судији.

– Јоловићу није показана кривична пријава, већ му је један инспектор препричавао за шта је осумњичен. Постављена су му питања у вези са „Це-маркетом”, директором тог предузећа Слободаном Радуловићем и још неким фирмама, јер је био правни заступник. Он је одбио да се на тај начин изјашњава и тражио је да му покажу кривичну пријаву – изјавио је његов бранилац Горан Петронијевић, касно синоћ после саслушања у СБПОК-у.

Адвокат наводи да је полиција дошла код његовог клијента јуче ујутро у седам часова и снимала камером стан у коме живи са породицом. Бранилац истиче да је вест о хапшењу Јоловића објављена у девет часова ујутро, пре него што је донето решење о његовом задржавању.

– Без решења истражног судије из Јоловићеве канцеларије однет је компјутер који користи осам адвоката и у којем се налазе подаци о 3.000 клијената. То је драстично кршење закона. Немања Јоловић је жртва тајкунског обрачуна и разматрамо могућност да поднесемо кривичну пријаву против оних који су за ово одговорни – каже Петронијевић.

Незванично сазнајемо да ни остали ухапшени синоћ нису желели да говоре пред инспекторима СБПОК-а.

Д. Чарнић