за суботу 15. јул 2006.
 
Најстарији дневни лист на Балкану.
Први број изашао 25. I 1904.
Оснивач Владислав Рибникар.
  насловна  о нама  политика издања  импресум  оглашавање  ПРАВИЛА КОРИшћЕЊА  
ЋИР   lat  
 
  вести   
  Економија
 
Немачка „Штада” купује вршачки фармацеутски концерн
За „Хемофарм” 485 милиона евра
Акционарима ће бити понуђено 146,97 евра по акцији

Немачка фармацеутска компанија „Штада арцнајмител АГ” намерава да откупи минимум 67 одсто, или 2.211.000 од укупно 3.300.000 емитованих акција „Хемофарма” с правом гласа, објавио је јуче амерички „Блумберг”, који је најавио спремност немачког гиганта да понуди укупно 485 милиона евра за улазак у посед српске „мултинационалке”.

На сајту заинтересованог инвеститора објављено је да ће акционарима бити понуђена цена од 146,97 евра, односно 12.345 динара по акцији, што је 15 одсто више од цене којима се трговало пре јучерашњег дана, кад су акције на берзи вределе рекордних 11.500 динара. Писмо о намерама је већ предато Комисији за хартије од вредности која би требало да одобри преузимање.

Тржиште је јуче хитро реаговало на информацију тако да је цена акција „Хемофарма” порасла за 6,47 процената, скочивши на 11.500 динара, а „Штаде” на Франкфуртској берзи за девет процената.

Раст цене подржан је прометом од 870.000 евра, који је већи од просечног дневног промета акцијама „Хемофарма” у 2006. години чак чест пута. даље...

 
 
У Лесковцу узнемирени најездом грчких шлепера
Затровани парадајз – плануо
Поврће за које се сумња да је „филовано” пестицидима сада се анализира. – Надлежни још ћуте

Истина је све што сте чули. Зато ме ништа не питајте о томе шта ће бити с онима који су јели тај парадајз. Кад су се после поноћи, око кванташке пијаце, појавили шлепери с парадајзом, па још када је кренула цена од 80 до 100 динара за гајбицу, само сам рекао оцу: „Леле тато, ови нас све утепаше – пропадосмо скроз”.

   Овако је Раде Станковић, произвођач поврћа из Богојевца код Лесковца, јуче на лесковачкој кванташкој пијаци коментарисао од пре десетак дана изненадну појаву шлепера из Грчке са све парадајзом.

– Да се не лажемо. Све је било организовано. Предводили су их они који „баратају са парадајз” – вели Станковић, додајући да су робу били тако расподелили да је она буквално клизила из камиона у камион, комби, трактор и путнички аутомобил.

    Запослени на кванташкој пијаци кажу да су те вечери приметили више шлепера и камиона с парадајзом. Све се дешавало изван кванташке пијаце тако да они нису имали увида у то. Посао је до детаља био разрађен, а цена је пала за више од шездесет одсто и ишла, на велико, два три и пет динара за килограм. даље...

 
Туристичке агенције одбацују примедбе грађана
Чартери – ноћне птице
Летовима у позне или ране јутарње часове путници нису оштећени, нити им је било шта из плаћеног аранжмана закинуто

Чартер саобраћај одвија се, углавном, ноћу. Тако је не само код нас већ и свуда у свету. А оптужбе путника да им туристичке агенције „краду дане” не одговарају истини. Јер, у исто време се полеће и у одласку и у повратку.

Ово је, унајкраће речено, закључак конференције за новинаре коју су у међународном Танјуговом пресцентру организовали републичко министарство трговине, туризма и услуга заједно са асоцијацијом туристичких агенција ЈУТА и „Јат ервејзом”.

Тема скупа били су ноћни летови и аеродромске таксе. Већ у уводној речи Милица Бурсаћ из туристичке инспекције објаснила је да им се, у све већем броју притужби, грађани пре свега жале на то што се чартер летови организују првенствено у ноћним и раним јутарњим сатима, ако су већ платили преноћиште за те часове.

Љубиша Павић, директор Јатовог чартер саобраћаја, истакао је да је основна делатност организовање редовног превоза и да се чартер саобраћај углавном одвија ноћу.

– Више од 80 одсто енглеских путника лети чартером ноћу, а ми те летове постављамо кад имамо могућности. Пре неколико година, кад смо имали вишак капацитета могли смо да летимо и по дану – рекао је Павић. даље...

 
С округлог стола о приватизацији НИС-а
У две фазе до власника
Стратегија приватизације НИС-а биће усвојена на наредној седници владе

Влада Србије требало би да на својој наредној седници усвоји предлог стратегије приватизације Нафтне индустрије Србије који су предложили конзорцијум „Мерил Линч” и „Рајфајзен инвестмент”, потврдио је јуче Предраг Бубало, министар за привреду и приватизацију, на округлом столу о „Приватизацији и регулацији НИС-а” који су организовали недељник „Економист” и Центар за високе економске студије.

Према његовим речима, стратегијом приватизације предвиђено је да продаја националне нафтне компаније иде у фазама, с тим што би се последња – друга поклопила с уласком Србије у Европску унију. Први корак у приватизацији предвиђа продају мањинског дела акција стратешком партнеру, уз његову обавезу докапитализације, док у другој фази, Влада Србије планира продају већинског пакета новом власнику, што ће му, с временом, омогућити управљање компанијом, рекао је Бубало.

Прва фаза у којој ће бити понуђен мањински пакет искористиће се и за државну контролу новог стратешког партнера – да ли испуњава уговорне обавезе. У случају лошег развоја догађаја држава би имала времена да на време одреагује, истакао је министар Бубало. даље...

 
 
Немачка „Штада” купује вршачки фармацеутски концерн
За „Хемофарм” 485 милиона евра

У Лесковцу узнемирени најездом грчких шлепера
Затровани парадајз – плануо

Туристичке агенције одбацују примедбе грађана
Чартери – ноћне птице

С округлог стола о приватизацији НИС-а
У две фазе до власника

Нови обичаји у вредновању учинака домаћих менаџера
Еври пуни зависти

„АТБ Север” годину и по дана након приватизације
Још измирују старе дугове

У ишчекивању закона о повраћају одузете имовине
Пријављено се продаје

Сазнаје се
Немци купују „Хемофарм”

Гувернер НБС међу привредницима
Извозници против јаког динара

Кредити за летовање постају све траженији
Пун кофер камата

Фонд ПИО не прашта дуг држави
Паре или имовина

Ирско искуство у реализацији националног развојног плана
Од сиромаха до економског чуда

У Бањи Врујци почетком овог лета
Џакузи на ледини

Зашто радници најчешће тужакају послодавце
Незадовољни тужбу пишу

Необичне одредбе у појединим уговорима о раду
Отказ због опањкавања

Трговине и даље без довољно шећера
Испоруке на кашичицу

Шта је тзв. кантри ризик и како доћи до јевтинијих кредита
Нижи рејтинг, виша каматна стопа

СУДБИНА ТЕХНОЛОШКОГ ВИШКА РАДНИКА
Прекобројни поделили министре

ТУЖНИ „ДАНИ МАЛИНЕ” У БРАНКОВИНИ КОД ВАЉЕВА
Сви погледи упрти у државу

ОДМИЧЕ РЕФОРМА КАТАСТАРСКОГ СИСТЕМА У РЕПУБЛИЦИ
Србија на длану

 

 
Политика Новине и Магазини д.о.о. – Београд, Македонска 29, Србија